معرفی انواع گیتار الکتریک

معرفی انواع گیتار الکتریک

آشنایی با ساز گیتار الکتریک

گیتار الکتریک نوعی گیتار است که برای تولید صدا به آمپلیفایر (تقویت کننده صوتی) نیاز دارد. بر خلاف تصور عمومی گیتار الکتریک دارای صدای بلندی نیست بلکه توان آمپلیفایر است که میزان بلندی صدای گیتار الکتریک را تعیین می کند.

نحوه تولید صدا گیتار الکتریک

گیتار های الکتریک بر روی بدنه خود دارای بخشی به نام پیکاپ هستند. وظیفه پیکاپ ها تبدیل ارتعاش سیم های فلزی گیتار الکتریک به سیگنال الکتریکی است. این سیگنال به وسیله کابل صوتی از گیتار خارج شده و به سمت آمپلیفایر میرود و در آنجا به صدا تبدیل می شود.

پیکاپ ها برای تولید این سیگنال از سیستم مدار القایی الکترو مغناطیسی استفاده می کنند. در مسیر بین گیتار و آمپلیفایر دستگاهی به اسم افکت نیز می تواند به کار رود. افکت تاثیرات مختلفی بر روی سیگنال خروجی گیتار الکتریک  می گذارد.این تغییرات در صدای نهایی گیتار الکتریک نمود پیدا می کنند.

انواع گیتار الکتریک

از نظر بدنه:  این ساز را از نظر بدنه می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد: بدنه توپر و بدنه توخالی. گیتارهای بدنه توخالی مورد استفاده نوازندگان جاز قرار می‌گیرد، در صورتی که بدنه توپر عموماً در موسیقی راک و متال کاربرد دارد. 

از نظر تعداد سیم ها: معمولاً گیتارهای الکتریکی شش سیم دارند. بعضی نیز دارای ۱۲ سیم می‌باشند که هرجفت با یک نت کوک می‌شود، منتهی با اکتاوهای متفاوت، این گیتارها اکثراً در موسیقی فولک کاربرد دارند.  گیتارهای ۷ و ۸ سیمی نیز وجود داردند که البته غیرمعمول هستند.

نکات مهم در هنگام خرید گیتار الکتریک

_ابتدا شکل ظاهری گیتار را با دقت نگاه کن که تا هیچ  گونه لکه و  یا خوردگی و خط و تو رفتگی وجود نداشته باشه مخصوصا در قسمت دسته  گیتار(جایی که گیتار در آن قسمت کوک میشود)هیچ گونه ترکی در داخل و یا خارج  وجود نداشته باشه.

_باید  مطمئن بشی که دسته گیتار کاملا صاف است و هیچ گونه تابی در آن وجود  ندارده.

_باید توجه کنی که فاصله سیم گیتار تا دسته گیتار (فرت برد) کم باشه چون  اگه بیش از حد باشه شما باید نیروی بیشتری را واسه اینکه نتی را گرفته  متحمل شی.

_مطمئن  شو که سیمهای گیتار بروی هیچ فرتی صدایی مانند (گز) نداشته باشه  برای این کار باید شما صدای 6 سیم را بروی تمام فرت برد امتحان کنی.

_باید مطمئن شی که گیتار شما دارای طنین خوبی بوده و دارای حد اکثر صدا  است.

_با پشت دست به روی تمام قسمت های صفحه صدا بزن ، اگر متوجه صدایی مانند  صدای گز شدی آن گیتار خرابه و نباید خریداری شه.

_باید توجه کنید که تیغه پل( تیغه سفید رنگی که در شکاف پل وارد شده و سیم  گیتار بروی آن قرار دارد) کاملا عمود باشه چون در غیره اینصورت امکان  شکسته شدن پل گیتار وجود دارده.

_توجه  کن  که پل گیتار بطور کامل بروی بدنه گیتار چسبیده باشه و هیچ گونه  درزی وجود نداشته باشه.

نمونه ویدئو و آثار صوتی و تصویری از گیتار الکتریک

آگهی های مرتبط با گیتار الکتریک

گیتار الکتریک Yamaha erg121c
3
منقضی شد !

گیتار الکتریک Yamaha erg121c

قیمت : 8,600,000 تومان
2 هفته قبل / اصفهان ، شاهین شهر

گیتار الکتریک تمیز و خوش صدا با دسته روزوود گیتار رو نیازی ندارم میخوام بفروشم به خریدار واقعی تخفیف داده می‌شود

گیتار الکتریک Ibanez s520WK
5
منقضی شد !

گیتار الکتریک Ibanez s520WK

قیمت : 38,000,000 تومان
3 هفته قبل / تهران ، تهران

سلام {ساز رو برام آوردن از جاکارتا از گیت فرودگاه دستی آورده شده باری وارد نشده که خودش یک حسن خیلی بزرگیه} نو نو آکبند. […]

Ibanez RG250 BLK Made Indonesia
3
منقضی شد !

Ibanez RG250 BLK Made Indonesia

قیمت : 20,000,000 تومان
3 هفته قبل / اصفهان ، اصفهان

Ibanez RG250 ساز در حد نو قابل تست میتونید حضوری بیاین تست کنید بدون خش

آمپلی فایر Marshall MG30MFX
4
منقضی شد !

آمپلی فایر Marshall MG30MFX

قیمت : 11,500,000 تومان
3 هفته قبل / البرز ، کرج

آمپلی‌فایر گیتار سالید-استیت ۳۰ وات توان خروجی اسپیکر ۱۰ اینچ چهار کانال (Clean ،OD2 ،OD1 و Crunch) مجهز به افکت‌های مختلف (مانند ریورب، دیلی، فیزر، […]

گیتار اسکوآیر / Telecaster
3
منقضی شد !

گیتار اسکوآیر / Telecaster

قیمت : 8,500,000 تومان
10 ماه قبل / تهران ، تهران

گیتار الکتریک تله‌کستر سری آفینیتی رنگ مشکی دسته میپل Telecaster / Affinity Series (Squier) همراه با استرپ (داخل تصویر موجوده) و یک سافت کیس برای […]