معرفی انواع گیتار الکتریک

معرفی انواع گیتار الکتریک

آشنایی با ساز گیتار الکتریک

گیتار الکتریک نوعی گیتار است که برای تولید صدا به آمپلیفایر (تقویت کننده صوتی) نیاز دارد. بر خلاف تصور عمومی گیتار الکتریک دارای صدای بلندی نیست بلکه توان آمپلیفایر است که میزان بلندی صدای گیتار الکتریک را تعیین می کند.

نحوه تولید صدا گیتار الکتریک

گیتار های الکتریک بر روی بدنه خود دارای بخشی به نام پیکاپ هستند. وظیفه پیکاپ ها تبدیل ارتعاش سیم های فلزی گیتار الکتریک به سیگنال الکتریکی است. این سیگنال به وسیله کابل صوتی از گیتار خارج شده و به سمت آمپلیفایر میرود و در آنجا به صدا تبدیل می شود.

پیکاپ ها برای تولید این سیگنال از سیستم مدار القایی الکترو مغناطیسی استفاده می کنند. در مسیر بین گیتار و آمپلیفایر دستگاهی به اسم افکت نیز می تواند به کار رود. افکت تاثیرات مختلفی بر روی سیگنال خروجی گیتار الکتریک  می گذارد.این تغییرات در صدای نهایی گیتار الکتریک نمود پیدا می کنند.

انواع گیتار الکتریک

از نظر بدنه:  این ساز را از نظر بدنه می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد: بدنه توپر و بدنه توخالی. گیتارهای بدنه توخالی مورد استفاده نوازندگان جاز قرار می‌گیرد، در صورتی که بدنه توپر عموماً در موسیقی راک و متال کاربرد دارد. 

از نظر تعداد سیم ها: معمولاً گیتارهای الکتریکی شش سیم دارند. بعضی نیز دارای ۱۲ سیم می‌باشند که هرجفت با یک نت کوک می‌شود، منتهی با اکتاوهای متفاوت، این گیتارها اکثراً در موسیقی فولک کاربرد دارند.  گیتارهای ۷ و ۸ سیمی نیز وجود داردند که البته غیرمعمول هستند.

نکات مهم در هنگام خرید گیتار الکتریک

_ابتدا شکل ظاهری گیتار را با دقت نگاه کن که تا هیچ  گونه لکه و  یا خوردگی و خط و تو رفتگی وجود نداشته باشه مخصوصا در قسمت دسته  گیتار(جایی که گیتار در آن قسمت کوک میشود)هیچ گونه ترکی در داخل و یا خارج  وجود نداشته باشه.

_باید  مطمئن بشی که دسته گیتار کاملا صاف است و هیچ گونه تابی در آن وجود  ندارده.

_باید توجه کنی که فاصله سیم گیتار تا دسته گیتار (فرت برد) کم باشه چون  اگه بیش از حد باشه شما باید نیروی بیشتری را واسه اینکه نتی را گرفته  متحمل شی.

_مطمئن  شو که سیمهای گیتار بروی هیچ فرتی صدایی مانند (گز) نداشته باشه  برای این کار باید شما صدای 6 سیم را بروی تمام فرت برد امتحان کنی.

_باید مطمئن شی که گیتار شما دارای طنین خوبی بوده و دارای حد اکثر صدا  است.

_با پشت دست به روی تمام قسمت های صفحه صدا بزن ، اگر متوجه صدایی مانند  صدای گز شدی آن گیتار خرابه و نباید خریداری شه.

_باید توجه کنید که تیغه پل( تیغه سفید رنگی که در شکاف پل وارد شده و سیم  گیتار بروی آن قرار دارد) کاملا عمود باشه چون در غیره اینصورت امکان  شکسته شدن پل گیتار وجود دارده.

_توجه  کن  که پل گیتار بطور کامل بروی بدنه گیتار چسبیده باشه و هیچ گونه  درزی وجود نداشته باشه.

نمونه ویدئو و آثار صوتی و تصویری از گیتار الکتریک

آگهی های مرتبط با گیتار الکتریک

گیتار الکتریک و امپلیفایر stagg
2

گیتار الکتریک و امپلیفایر stagg

قیمت : 10,000,000 تومان
3 ماه قبل / تهران ، تهران

گیتار الکتریک و امپلیفایر stagg فروش فوری گیتار و امپلیفایر stagg دست دو در حد نو . به دلیل مهاجرت هردو باهم فقط 10 میلیون […]

گیتار الکتریک ibanez rg 250
3

گیتار الکتریک ibanez rg 250

قیمت : 8,000,000 تومان
3 ماه قبل / تهران ، اسلامشهر

ساز کاملا سالم هست و برای مشکلات مالی زیر قیمت میفروشم

Aria STG 003
1
منقضی شد !

Aria STG 003

قیمت : 3,500,000 تومان
5 ماه قبل / تهران ، تهران

Aria STG 003 سالم کارکرده به همراه سافت کیس

گیتار اسکوآیر / Telecaster
3
منقضی شد !

گیتار اسکوآیر / Telecaster

قیمت : 8,500,000 تومان
6 ماه قبل / تهران ، تهران

گیتار الکتریک تله‌کستر سری آفینیتی رنگ مشکی دسته میپل Telecaster / Affinity Series (Squier) همراه با استرپ (داخل تصویر موجوده) و یک سافت کیس برای […]

گیتار الکتریک کالیبر
5
منقضی شد !

گیتار الکتریک کالیبر

قیمت : 4,500,000 تومان
6 ماه قبل / البرز ، کرج

گیتار الکتریک کالیبر Caliber مناسب برای نوازنده های مبتدی پشت ساز یه زدگی کوچیک داره قیمت 4.500.000 تماس 09383316961