آموزش انواع ساز یوکللی

آموزش انواع ساز یوکللی

معرفی ساز یوکللی

یوکللی‌ یا یوکولیلی سازی از خانواده گیتار است. مدل‌های رایج ساز یوکللی به شکل ۴ سیم ساخته می‌شود. اکثر سیم‌های یوکللی از جنس نایلونی ساخته می‌شوند با این حال مدل‌های دیگری هم از جنس روده گوسفند وجود دارد. تاریخچه یوکللی به قرن ۱۹ میلادی و جزیره هاوایی بر می‌گردد.

تاریخچه یوکللی

یکی از نکات مهمی که در بررسی تاریخ شکوفایی ساز اوکوله له لازم است به آن توجه کرد پشتیبانی پادشاه هاوایی است. کالاکائوآ پادشاه هاوایی یکی از علاقمندان به اوکوله له بود و به واسطه‌ی حمایت‌هایی که از این ساز کرد باعث ساز اوکوله له جای خود در موسیقی هاوایی باز کند و در گردهمایی‌های سلطنتی به عنوان یکی از سازها برای اجرا قرار گیرد.

زمانی که مهاجرین پرتغالی ساز ماشتی(ساز کوچکی شبیه گیتار) را با خودشان به هاوایی آوردند. یوکللی از روی ساز ماشتی ساخته شد و بعد از آن در قرن ۲۰ کم‌کم در آمریکا و سپس در کل جهان شناخته شد.

سایزها و مدل‌های مختلف یوکللی

یوکللی در سایزها و مدل‌های مختلفی ساخته می‌شود. مهم‌ترین شاخص تعیین سایز یوکللی طول سیم(فاصله‌ی پل تا شیطانک) و طول کلی ساز(از سردسته تا قسمت پایینی بدنه) است. تفاوت مهمی که سایز یوکللی ایجاد می‌کند در وزن ساز و حجم و گرمی صدای تولیدی آن است. به شکل کلی هرچه ساز یوکللی بزرگ‌تر باشد، ساز سنگین‌تر است و البته حجم و گرمی صدای بیشتر و قیمت بالاتری دارد.

این ساز در چهار سایز ساخته و عرضه می شود:

یوکللی سوپرانو

این سایز سوپرانو سایز استاندارد برای یوکللی ها شناخته شده است. این ساز صدای کمتری نسبت به بقیه یوکللی ها دارد و یکی از مقرون به صرفه ترین سازها در خانواده یوکللی ها محسوب می شود.

یوکللی کنسرت

نام دیگر یوکللی کنسرت ،آلتو است. این ساز در سال 1920 ساخته شد و برای کسانی که خواهان حجم صدای بیشتری هستند مناسب است. این ساز از نظر حجم صدا و اجرا با سوپرانو متفاوت است و از بدنه ی بزرگ تری برخوردار است و طول دسته ی آن نیز ببیشتر است.

یوکللی تنور

یوکللی تنور مانند یوکللی کنسرت است و تنها چند سانتی متر با هم متفاوت هستند به همین دلیل این دو با هم مقایسه می شوند و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

یوکللی باریتون

این ساز در بین یوکللی ها بزرگترین اندازه را دارد. یکی از تفاوت های اصلی این ساز با بقیه یوکللی ها در کوک کردن متفاوت آن است.

علاوه براین چهار مدل، یوکللی در 3 مدل دیگر پاکت، باس و کنترباس نیز ساخته می شود اما آن ها کمتر رواج دارند.

وارن بافت مدیرعامل و یکی از ثروتمندترین و موفق‌ترین فرد حال حاضر جهان درسن 78 سالگی، قوای ذهنی سرحال و تیز خود را مدیون نواختن یوکللی است!

نمونه ویدئو و آثار صوتی تصویری و دانلود صدای یوکللی