همه چیز درباره ساز ویولا

همه چیز درباره ساز ویولا

ساز ویولا چیست

ویولن آلتو یا همان ساز ویولا یکی از سازهای زهی و آرشه ای از خانواده ویولن می باشد .طرز نواختن ویولا درست همانند ویولن است اما ویولا کمی بزرگتر از ویولن است و صدای بم تر و عمیق‌تری دارد. بنابراین زه های آن سنگین تر ضخیم تر هستند و آرشه آن نیز سنگین تر است.

اولین سازندگان مشهور ویولن و ویولا آندره آماتی  ( Andrea amati ) و گاسپارو دا سالو (Gasparo da Salo) بودند که در اوایل قرن 16 میلادی  موفق به ساخت این ساز ها شدند.

تاریخچه ساز ویولا

ویولون،ویولا،ویولونسل و کنترباس (که گاه به اختصار باس نیز نامیده می شود) گروه سازهای زهی ارکستر سنفونیک را تشکیل می دهد.

رنگ صوتی این سازها مانند اندازه و وسعت صوتی آن ها با یکدیگر تفاوت دارد؛ویولون،کوچک ترین ساز این گروه و دارای زیرترین گستره ی صوتی در این خانواده است؛کنترباس

برزگ ترین ساز این گروه است بم ترین گستره ی صوتی را دارد.

درموسیقی سنفونیک، زهی ها به طور معمول با آرشه، چوبی اندک خمیده که رشته های موی اسب در طول آن محکم کشیده شده ، نواخته می شوند.

زهی های ارکستر سنفونیک با زخمه زدن بر سیم ها نیز نواخته می شوند.زهی ها در میان تمام گروه های سازی،دارای بیشترین تنوع صوتی و پهناورترین گستره ی بیانی هستند.

رنگ های صوتی آن ها گوناگون،  وسعت های صوتی شان برزگ و توانایی های دینامیکی آن ها بسیار فراوان است.

نوازندگان زهی می توانند صداهایی درخشان و چالاک یا کند آهنگ و لرزان ایجاد کنند؛ آن ها قادرند به ظرافت و لطافت یک آواز خوان، صداها را مهارکنند.

نقش ساز های زهی در آثار ارکستری بیش ازهرگروه دیگری از سازها است. نوای سازهای چهارگانه ی زهی ، حتی با وجود رنگ های صوتی متفاوت، به زیبایی در هم می آمیزد.

تفاوت ویولن و ویولا

برای بررسی تفاوت این دو ساز ابتدا باید به تاریخچه این سازها برگردیم، سازهای اصلی و اورجینال در قرن پانزدهم ویولا داگامبا نامیده می‌شدند که شباهت زیادی به ویولن

سل های امروزی و مدرن داشتند زیرا باید بین دو پا نگاه داشته می‌شدند.

پس از گذشت زمان این سازها به‌گونه‌ای شکل گرفتند که بشود آن‌ها را با دست نگاه داشت و قسمتی از آن زیر چانه قرار بگیرند.

این ساز ویولن دابراچو نامیده می‌شد که همانند ویولن‌های امروزی بود و برای لاین های بالاتر ملودی در موسیقی استفاده می‌شد.

هنگامی‌که این سازها توانایی نگاه‌داشتن با چانه و دست را پیدا کردند به ویولا و ویولن امروزی بدل شدند.

ویولن بهتر است یا ویولا؟

این دو ساز نوعی از سازهای زهی آرشه ای بوده که تنها در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. اگر به نواختن سازی با صدای کمتر و بم‌تر علاقه دارید، بهتر است به سراغ ویولا بروید. اما توجه داشته باشید که اندازه ویولا در مقایسه با ویولن بزرگ‌تر است و سیم‌های آن نیز ضخیم‌تر است. به همین دلیل باید به هنگام آرشه کشی، نیروی بیشتری را به سیم‌ها وارد کنید. اما اگر به نواختن سازی با اندازه کوچک‌تر، صدای بلندتر و با آرشه کشی راحت‌تر علاقه دارید، ویولن گزینه مناسب‌تری برای شما خواهد بود.

نمونه ویدئو و آثار صوتی و تصویری و دانلود صدای ویولا