بندیر چیست

بندیر چیست

آشنایی با ساز بندیر

بندیر  یک ساز کوبه‌ای قاب‌دار است با قابی چوبی و پوستی که بر روی آن کشیده شده‌استواژه بندیر در زبان ترکی استانبولی به معنی ساز کوبه‌ای قابدار بزرگ دستی است.

بندیر را به عنوان ساز سنتی در آفریقای شمالی، و همچنین در مصر باستان و بین‌النهرین استفاده می کردند. در شمال آفریقا به عنوان ساز سنتی استفاده می‌شود.

این ساز اساساً در کشورهای مراکش، الجزایر، تونس، لیبی و گاهی در مصر استفاده می‌شود.

بندیر برخلاف تمبورین یا «دایره زنگی» فاقد سنج یا زنگوله است و بجای آن اغلب یک یا چند زه دارد که از روده حیوانات ساخته شده و در قطر قاب کشیده شده‌است.

وقتی با انگشتان یا کف دست به پوست ضربه زده می‌شود صدای وزوز مانندی از آن ایجاد می‌شود. همانند اکثر سازهای کوبه‌ای قابدار، بندیر نیز از یک قاب چوبی که پوست روی آن کشیده شده‌است ساخته می‌شود.

یک سوراخ کوچک در قسمت تحتانی قاب این ساز برای ایجاد تعادل وجود دارد که با قرار دادن انگشت شصت دست چپ در آن به حفظ تعادل در هنگام نوازندگی کمک می‌شود.

نحوه نواختن ساز بندیر

ساز بندیر با انگشتان یا کف دست نواخته می شود وصدایی شبیه وزوز ایجاد می کند.یکی از ویژگی های بندیر صدای بم آن است که فضای معنوی را ایجاد می کند.

نحوه نواختن آن هم به این صورت است که آن را با دو دست یا در بین دو پا روی زمین قرار می دهند و می نوازند یا مانند دف در آسمان گرفته و نواخته می شود.

دراین ساز یک سوراخ هم درقسمت تحتانی قاب وجود دارد که برای ایجاد تعادل است. نوازنده با قرار دادن انگشت شصت دست چپ درآن به تعادل درحین نوازندگی می رسد. در حالی که  انگشت دیگر دست راست بر لبه بندیر ضربه زده و دست راست بر کنار و میان ساز ضربه می زند. صدای ضرباتی که بر کناره نواخته می شود بسیار شبیه ساز کوبه ای تار هست که در خاورمیانه استفاده می شود.

نمونه ویدئو آثار صوتی وتصویری از بندیر

آگهی های مرتبط با ساز بندیر

هنگ درام 9 نت فولادی گیفت D minor
2

هنگ درام 9 نت فولادی گیفت D minor

قیمت : 8,800,000 تومان
3 هفته قبل / تهران ، تهران

ساز جادویی هنگدرام گام Dminor 9 نت فولادی همراه با سافت کیس برند گیفت همراه با پایه حرفه ای قابلیت استفاده در همه جا

تانگ درام زنکو
4
منقضی شد !

تانگ درام زنکو

قیمت : 9,000,000 تومان
2 ماه قبل / تهران ، تهران

تانگ درام زنکو / مدل Equinox ساخت کشور فرانسه با صدایی زنگ‌دار و بسیار زیبا همراه با کاور حمل ساز Zenko / Equinox برای ارتباط، […]

تنبک
منقضی شد !

تنبک

قیمت : 3,500,000 تومان
2 ماه قبل / اصفهان ، اصفهان

دهانه بزرگ، حرفه ای