بندیر چیست

بندیر چیست

آشنایی با ساز بندیر

بندیر  یک ساز کوبه‌ای قاب‌دار است با قابی چوبی و پوستی که بر روی آن کشیده شده‌استواژه بندیر در زبان ترکی استانبولی به معنی ساز کوبه‌ای قابدار بزرگ دستی است.

بندیر را به عنوان ساز سنتی در آفریقای شمالی، و همچنین در مصر باستان و بین‌النهرین استفاده می کردند. در شمال آفریقا به عنوان ساز سنتی استفاده می‌شود.

این ساز اساساً در کشورهای مراکش، الجزایر، تونس، لیبی و گاهی در مصر استفاده می‌شود.

بندیر برخلاف تمبورین یا «دایره زنگی» فاقد سنج یا زنگوله است و بجای آن اغلب یک یا چند زه دارد که از روده حیوانات ساخته شده و در قطر قاب کشیده شده‌است.

وقتی با انگشتان یا کف دست به پوست ضربه زده می‌شود صدای وزوز مانندی از آن ایجاد می‌شود. همانند اکثر سازهای کوبه‌ای قابدار، بندیر نیز از یک قاب چوبی که پوست روی آن کشیده شده‌است ساخته می‌شود.

یک سوراخ کوچک در قسمت تحتانی قاب این ساز برای ایجاد تعادل وجود دارد که با قرار دادن انگشت شصت دست چپ در آن به حفظ تعادل در هنگام نوازندگی کمک می‌شود.

نحوه نواختن ساز بندیر

ساز بندیر با انگشتان یا کف دست نواخته می شود وصدایی شبیه وزوز ایجاد می کند.یکی از ویژگی های بندیر صدای بم آن است که فضای معنوی را ایجاد می کند.

نحوه نواختن آن هم به این صورت است که آن را با دو دست یا در بین دو پا روی زمین قرار می دهند و می نوازند یا مانند دف در آسمان گرفته و نواخته می شود.

دراین ساز یک سوراخ هم درقسمت تحتانی قاب وجود دارد که برای ایجاد تعادل است. نوازنده با قرار دادن انگشت شصت دست چپ درآن به تعادل درحین نوازندگی می رسد. در حالی که  انگشت دیگر دست راست بر لبه بندیر ضربه زده و دست راست بر کنار و میان ساز ضربه می زند. صدای ضرباتی که بر کناره نواخته می شود بسیار شبیه ساز کوبه ای تار هست که در خاورمیانه استفاده می شود.

نمونه ویدئو آثار صوتی وتصویری از بندیر

آگهی های مرتبط با ساز بندیر

هنگدرام کیتا

هنگدرام کیتا

قیمت : 20,000,000 تومان
6 روز قبل / تهران ، تهران

هنگدرام کیتا با کیف و روغن و پایه

دف آی پی
1

دف آی پی

قیمت : 900,000 تومان
6 روز قبل / تهران ، تهران

دف آی پی دو عدد دف آی‌پی با کاور و ضربه‌گیر خوش دست وخوش صدا دونه ای 900تومن

هنگ درام 9 نت آرشا
3
منقضی شد !

هنگ درام 9 نت آرشا

قیمت : 4,500,000 تومان
2 هفته قبل / خراسان رضوی ، مشهد

هنگ درام 9 نت آرشا ساز کاملا نو هستش و همراه با کاور حرفه ای تقدیمتون میشه.

دف خورشیدی
2
منقضی شد !

دف خورشیدی

قیمت : 1,000,000 تومان
3 هفته قبل / فارس ، شیراز

دف خورشیدی دف حبیبی مدل خورشید

هنگ درام
3
منقضی شد !

هنگ درام

قیمت : 25,000,000 تومان
3 هفته قبل / تهران ، تهران

واقعا بهترین ساز نیتراید گام: #c یازده نت Ursa minor 35میلیون خریدم به دلیل مهاجرت و اضافه بار نمیتونم ببرمش 10میلیون زیر قیمت گذاشتمش ساز […]