بندیر چیست

بندیر چیست

آشنایی با ساز بندیر

بندیر  یک ساز کوبه‌ای قاب‌دار است با قابی چوبی و پوستی که بر روی آن کشیده شده‌استواژه بندیر در زبان ترکی استانبولی به معنی ساز کوبه‌ای قابدار بزرگ دستی است.

بندیر را به عنوان ساز سنتی در آفریقای شمالی، و همچنین در مصر باستان و بین‌النهرین استفاده می کردند. در شمال آفریقا به عنوان ساز سنتی استفاده می‌شود.

این ساز اساساً در کشورهای مراکش، الجزایر، تونس، لیبی و گاهی در مصر استفاده می‌شود.

بندیر برخلاف تمبورین یا «دایره زنگی» فاقد سنج یا زنگوله است و بجای آن اغلب یک یا چند زه دارد که از روده حیوانات ساخته شده و در قطر قاب کشیده شده‌است.

وقتی با انگشتان یا کف دست به پوست ضربه زده می‌شود صدای وزوز مانندی از آن ایجاد می‌شود. همانند اکثر سازهای کوبه‌ای قابدار، بندیر نیز از یک قاب چوبی که پوست روی آن کشیده شده‌است ساخته می‌شود.

یک سوراخ کوچک در قسمت تحتانی قاب این ساز برای ایجاد تعادل وجود دارد که با قرار دادن انگشت شصت دست چپ در آن به حفظ تعادل در هنگام نوازندگی کمک می‌شود.

نحوه نواختن ساز بندیر

ساز بندیر با انگشتان یا کف دست نواخته می شود وصدایی شبیه وزوز ایجاد می کند.یکی از ویژگی های بندیر صدای بم آن است که فضای معنوی را ایجاد می کند.

نحوه نواختن آن هم به این صورت است که آن را با دو دست یا در بین دو پا روی زمین قرار می دهند و می نوازند یا مانند دف در آسمان گرفته و نواخته می شود.

دراین ساز یک سوراخ هم درقسمت تحتانی قاب وجود دارد که برای ایجاد تعادل است. نوازنده با قرار دادن انگشت شصت دست چپ درآن به تعادل درحین نوازندگی می رسد. در حالی که  انگشت دیگر دست راست بر لبه بندیر ضربه زده و دست راست بر کنار و میان ساز ضربه می زند. صدای ضرباتی که بر کناره نواخته می شود بسیار شبیه ساز کوبه ای تار هست که در خاورمیانه استفاده می شود.

نمونه ویدئو آثار صوتی وتصویری از بندیر

آگهی های مرتبط با ساز بندیر

ساز هنگدرام کیتاپنتام
2
منقضی شد !

ساز هنگدرام کیتاپنتام

قیمت : 15,000,000 تومان
2 ماه قبل / البرز ، کرج

سازم رو خیلی استفاده نکردم در حد ۳ ماه کاملا نو و سالم هست

ساز هنگدرام کیتاپنتام
2
منقضی شد !

ساز هنگدرام کیتاپنتام

قیمت : 15,000,000 تومان
2 ماه قبل / البرز ، کرج

ساز هنگدرام کیتاپنتام ساز نو هست کلا سه ماه ازش استفاده کردم ، پایه و کیف هم داره

هنگدرام کیتا 9نت
5
منقضی شد !

هنگدرام کیتا 9نت

قیمت : 16,500,000 تومان
3 ماه قبل / تهران ، تهران

کیتا پنتام ۹ نت بهمراه هارد کیس درجه ضدآب و ضدضربه هارد کیسش فقط ۴ تومن پولشه الان متریال فولاد نیتراید گام D Amara بسیار […]