آموزش و خرید هارمونیکا (ساز دهنی)

آموزش و خرید هارمونیکا (ساز دهنی)

آشنایی با ساز هارمونیکا

هارمونیکا جزء سازهای بادی است و در خانوادهٔ سازهای زبانه آزاد (Free Reed Instruments) قرار می‌گیرد. تولید صوت در این نوع سازها نتیجه ارتعاش یک زبانه (Reed) از جنس فلز است که تنها یک سر آن به بدنه ساز متصل شده و انتهای دیگرش می‌تواند آزادانه حرکت کند. به ارتعاش درآمدن این زبانه‌ها در اثر عبور جریان هوا موجب تولید صدای ساز می‌شود.

تاریخچه سازدهنی

سازدهنی دیاتونیکی (Diatonic) که ما هم‌اکنون می‌شناسیم، در اوایل قرن نوزدهم، در آلمان ساخته شده‌است. این ساز به‌وسیلهٔ موج مهاجرین ترک‌کنندهٔ آلمان، به ایالات متّحده و بریتانیای کبیر برده شد و در اواسط قرن نوزدهم، در سراسر جهان، نواخته می‌شده‌است.

سازدهنی کروماتیک (Chromatic)، در سال ۱۹۱۸ اختراع شد و از آنجایی که شامل هر دوازده نیم‌پردهٔ گام کروماتیک می‌باشد، به شما اجازه می‌دهد که آهنگ کاملتری را بنوازید؛ مانند قطعه‌های جاز و کلاسیک؛ و همچنین برای نوازندگی تا حدود زیادی کاملتر است.

در مدل ۱۶ سوراخه سازدهنی کروماتیک، ۴ اکتاو کامل برای اجرای قطعات وجود دارد که اجازه نواختن هر قطعه‌ای را می‌دهد.

انواع مختلف ساز دهنی و کاربردشان

از انواع مختلف سازدهنی بر حسب قابلیت‌های مختلف و جنس صدایشان در سبک‌های خاصی از موسیقی بیشتر استفاده می‌شود که در اینجا به صورت مختصر و فهرست وار به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 ترمولو و اکتاو :سبک‌های Folk و Pop

دیاتونیک : سبک‌های Blues, Country, Rock, Irish, Folk و Pop

کروماتیک : سبک‌های Classical, Jazz, Irish و Pop

بیس و کورد: سبک‌های Classical و Pop البته بیشتر به صورت گروه نوازی

راهنمای خرید سازدهنی مناسب

_قبل از هر چیز باید نوع و مدل ساز دهنی مورد نظر خود را از بین انواع سازهای گفته شده انتخاب کنید. افراد مبتدی می توانند با ساز دهنی ترمولو شروع کنند و در مراحل پیشرفته تر با ساز دهنی کروماتیک نوازندگی کنند.

_با توجه به سبک نوازندگی مورد علاقه خود ساز دهنی را انتخاب کنید. برای نواختن آهنگ های پاپ و بلوز و آهنگ های ساده از ساز های ترمولو و دیاتونیک و برای سبک های کلاسیک و پیشرفته تر از ساز دهنی کروماتیک می توانید استفاده کنید.

_باید صدای همه سوراخ ها تست شود که دقیقا روی کوک نت ها تنظیم شده باشند. البته سازهای استاندارد نیازی به این مورد ندارند به دلیل اینکه در کارخانه های تولید این سازها کوک نت ها کاملا بررسی می شود. اما در برخی از موارد هم دیده شده است که صدای برخی از نت ها از کوک خارج شده و از حالت استاندارد فرق می کند.

_در هنگام خرید ساز دهنی کروماتیک باید شستی ساز تست شود. بدین صورت که شستی نرم و به آرامی باز و بسته شود و سفت نباشد.شستی اگر سفت باشد در نوازندگی شما پس از مدت کوتاهی مشکلاتی را ایجاد می کند.

نمونه ویدئو و آثار صوتی و تصویری از هارمونیکا

آگهی های مرتبط با ساز هارمونیکا

Harmonica chromatic scx_64
1
منقضی شد !

Harmonica chromatic scx_64

قیمت : 8,500,000 تومان
2 ماه قبل / گیلان ، رشت

سالم و اصل ژاپن

سازدهنی کروماتیک Hohner Discovery 48
1
منقضی شد !

سازدهنی کروماتیک Hohner Discovery 48

قیمت : 4,500,000 تومان
3 ماه قبل / تهران ، تهران

طول: 14.3 سانتیمتر دامنه تن: 3 اکتاو (C4 – D7) ساختار Slide: Straight جنس صفحه های پوشاننده: فولاد ضدزنگ Reedplate: برنج با ضخامت 1.2 میلیمتر […]

Harmonica Hohner Chromatic Discovery 48
2
منقضی شد !

Harmonica Hohner Chromatic Discovery 48

قیمت : 4,500,000 تومان
3 ماه قبل / تهران ، تهران

سازدهنی کروماتیک Hohner Discovery 48 در حد نو،مناسب برای یادگیری و‌ نواختن حرفه ای طول: 14.3 سانتیمتر دامنه تن: 3 اکتاو (C4 – D7) ساختار […]

ساز دهنی هونر  marine band deluxe
2
منقضی شد !

ساز دهنی هونر marine band deluxe

قیمت : 1,400,000 تومان
4 ماه قبل / تهران ، تهران

ساز خریداری شده استفاده نشده به همراه کیف و کاتالوگ سهروردی شمالی

ساز دهنی هونر  marine band deluxe
2
منقضی شد !

ساز دهنی هونر marine band deluxe

قیمت : 1,400,000 تومان
4 ماه قبل / تهران ، تهران

نو هستش خریداری شده استفاده نشده به همراه کیف و کاتالوگ سهروردی شمالی