نحوه جابجایی پیانو و مراقبت از آن

نحوه جابجایی پیانو و مراقبت از آن

جابجایی پیانو و اسباب کشی ساز بسیار حساس است. به همین دلیل به دقت و مراقبت فراوانی نیاز دارد. در کنار این امر مهم، نگهداری صحیح و مراقبت از خود پیانو، افزایش طول عمر مفید این ساز را برایتان به همراه خواهد داشت. در صورتی که این ساز ارزشمند و گران قیمت به خوبی نگهداری نشود یا به صورت استاندارد جابجا نشود، ممکن است منجر خسارات جبران ناپذیری را برای ساز شما شود.

جابجایی صحیح پیانو

پیانو هم مانند سازهای کوکی و مکانیکی دیگر، با حرکت دادن و تکان از کوک خارج می‌شود. حتی در شرایطی ممکن است این کار باعث بهم خوردن تنظیمات کلی ساز شود و به دردسر بیفتید. به همین دلیل همیشه بعد از جابجایی پیانو لازم است این ساز مجدد کوک و رگلاژ شود. البته که سازهای دیجیتال به اندازه ساز مکانیکی نسبت به جابجایی حساس نیست ولی باز هم لازم است به خوبی بسته‌بندی و با نهایت مراقبت جابجا شود.

به همین دلیل مواردی که برای جابجایی صحیح پیانو لازم است را برایتان در ادامه توضیح خواهیم داد.

استفاده از افراد متخصص و ماشین‌های مخصوص

از آنجایی که پیانو وسیله‌ای خاص و حساس طراحی شده است، نیاز به مراقبت و توجه خاصی دارد. بهتر است برای جابجایی پیانو و اسباب‌کشی این ساز، از ماشین‌های مخصوص و افراد متخصص استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا پیانو بدون کوچک‌ترین آسیبی جابجا شود.

از تسمه‌های مخصوص استفاده کنید

برای جابجایی و انتقال صحیح پیانو، لازم است از تسمه‌های مخصوصی استفاده کنید. این تسمه‌ها باعث می‌شوند مشکلاتی نظیر زخمی شدن بدنه پیانو، ترک برداشتن صفحه رزونانس یا شل شدن گوشی‌ها اتفاق نیفتد. در واقع لازم است برای هرگونه جابجایی و انتقال درست، پیانو به خوبی و کاملاً ایمن بسته‌بندی شود.

مراقب پایه‌ها باشید

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آسیب‌پذیر در جابجایی پیانو، پایه‌های این ساز می‌باشد. در واقع این قسمت از ساز، به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی در جابجایی، از بقیه‌ قسمت‌ها آسیب‌پذیرتر است. به جز این نکته، نحوه گرفتن بدنه از اهمیت زیادی برخوردار است. در هنگام جابجایی، باید از قسمتی از بدنه گرفته شود که استحکام لازم را برای بلند کردن و تحمل وزن پیانو داشته باشد.

نکات مهم در جابجایی پیانو

  • پیانو، درها و راه‌پله‌ها
  •  را به دقت اندازه بگیرید.
  • ساز پیانو به خصوص پیانوهای رویال یا گراند، باید با نهایت دقت و بسیار آرام حرکت داده شوند.
  • برای جابجایی این ساز باید از قوی‌ترین کارگران حمل بار استفاده شود.
  • برای حمل پیانو، لازم است از ماشین و تسمه‌های مخصوص استفاده شود.
  • در صورتی که پیانو چرخ نداشته باشد، لازم است چند نفر پیانو را به آرامی بلند کرده و زیر آن پرج متحرک قرار دهند.
  • هرگونه آسیب به پیانو ممکن است صدمات جبران ناپذیری را به این ساز وارد کند.
و در آخر

یکی از دردسرهای جابجایی آلات موسیقی این است که یا از کوک خارج شده یا اتفاقی برایشان می افتد و ساز پیانو به علت حجم سنگینی که دارد در این موضوع می تواند خسارت های جبران ناپذیری برای شما به همراه داشته باشد و اگر می خواهید ازخسارت های احتمالی جلوگیری کنید باید حتما به نکات گفته شده در این مقاله برای جابجایی پیانو دقت کنید یا این که کار را به شرکت هایی که به صورت تخصصی این کار را انجام می دهند بسپارید.