بازی بلز

بازی بلز

آشنایی با ساز بلز

ساز بلز یکی از سازهایی است که در کلاس موسیقی کودک استفاده می‌شود. این ساز ازخانواده ساز های کوبه ای  یا همان پرکاشن محسوب می شود. مدل های کوچک و رنگی این ساز مخصوص کودکان طراحی شده است.

این ساز ساختمان ساده ای دارد. این ساز از تعدادی تیغه های فلزی با اندازه های مختلف تشکیل شده است که درکنار یکدیگر قرار گرفته اند. درواقع این تیغه های فلزی تولید کننده ی صدا با فرکانس های مختلف هستند. هرچه تیغه ها بزرگ تر باشد، صدای بیشتری تولید می کند.

در بلزهای استاندارد هر تیغه، نت موسیقی مخصوص به خود را دارد که با رنگ خاصی مشخص شده اند. آموزش این ساز برای کودکان درواقع راهی مناسب برای ورود آنها به دنیای موسیقی است.

انواع ساز بلز :

1 –  دیاتونیک

2 –  کروماتیک

دیاتونیک :

دیاتونیک بلزی است که نیم پرده ندارد. یعنی در گام دو ماژور می‌باشد  و فقط می‌توان تعداد محدودی از آهنگ ها را که در گام دو ماژور می باشد را با ساز بلز دیاتونیک نواخت.

کروماتیک

تفاوت بلز کروماتیک با دیاتونیک داشتن نیم پرده ها ( بمل ها و دیز ها )  در ساز می باشد.

در واقع کروماتیک دارای بمل و دیز می‌باشد و تعداد تیغه‌ی بیشتری را داراست.

به همین علت می‌توان با بلز کروماتیک انواع آهنگ ها را در گام های ماژور و مینور نواخت.

نکات مهم در خرید بلز 

در هنگام خرید ساز حتما به این نکته دقت کنید که رنگ بندی استاندارد در تیغه های ساز رعایت شده باشد و تیغه ها حتما فلزی باشند.

همچنین تهیه ساز مدل دو اوکتاو برای یادگیری موسیقی کودک مناسب تر است.

در ضمن این ساز را حتما از فروشگاه های لوازم و آلات موسیقی خریداری نماید و نه اسباب بازی فروشی ها، چرا که مدل های اسباب بازی این ساز هم وجود دارد و برای آموزش و موسیقی مناسب نیست.

نمونه ویدئو و آثار صوتی و تصویری از بلز