صدای کالیمبا

صدای کالیمبا

آشنایی با ساز کالیمبا

ساز کالیمبا یک سازبومی افریقایی می باشد که در زبان های بانتو به معنی موسیقی کوچک است وجزسازهای ایدیوفون یا زخمه ای به شمارمی رود و به پیانوی آفریقایی نیز معروف است.

تاریخچه کالیمبا

این ساز حدود 3000 سال پیش اولین باردرساحل غربی آفریقا کشف شد. اولین بار این ساز در سال ۱۹۶۰ توسط یک کمپانی اسباب بازی واقع در پرینستون، شهری در ایالت نیوجرسی کشور آمریکا، عرضه شد و رفته رفته به ساز کالیمبا در جهان شناخته شد. این ساز مدل های مختلفی دارد و نام های مختلفی به خودگرفته است. ازجمله پیانوی شستی،اریمبولا،مبریا و در جزایر کارائیب به اِمبی یرا و کالیمبا معروف است.

اجزای اصلی ساز کالیمبا

ساز کالیمبا دارای بدنه ی چوبی از جنس درخت افرا یاگردو است یا به صورت ترکیبی هم ازفلز است هم ازچوب ودارای یک حفره ی خالی است که به آن جعبه تشدید صدا می گویند.

همینطور دارای یک یا چند تیغه ی فلزی که تقریبا 6 ،8،12 یا17 است می باشد که بهتراست کسانی که تازه کارهستند از تیغه های کمتراستفاده کنند.

نحوه کوک کردن کالیمبا

برای کوک کردن این ساز ازیک چکش کوچک فلزی استفاده می شود وفقط کافی است با این چکش  ضربه‌هایی به بالا یا پایین تیغه‌ها بزنید تا تیغه‌های مورد نظر کمی به جلو یاعقب حرکت کنند

بااین ضربات طول تیغه ها نسبت به خرک یا پل سازتغییر می کند باکاهش طول تیغه صدای ریزتری خواهیم داشت وباافزایش طول آن صدای بم ترخواهد داشت.

راهنمای خرید ساز کالیمبا

به طور کلی واضح است که برای مبتدیان، نوازندگی با کالیمباهای چوبی بهتر است، زیرا؛ یادگیری آن‌ها آسان‌تر بوده و به دلیل ساختار توخالی و جنس سبک‌تر، نگه داشتن و نوازندگی با آن‌ها نیز ساده‌تر است.

با  تلاش کم‌تر و فشار کم روی انگشت و مچ دست، صدای بیشتری از کالیمبا چوبی دریافت خواهید کرد.

 بسیاری از نوازندگان کالیمبا صدای گرم‌تر کالیمبای شیشه‌ای را ترجیح می‌دهند و پس از گذشت حدود یک هفته، به اندک دشوارتر بودن نوازندگی آن نسبت به کالیمبای چوبی عادت می‌کنند.

اگر نمی‌خواهید هنگام نوازندگی با کالیمبا مچ دست و انگشتانتان درد بگیرد، کالیمباهای چوبی را برگزینید. زمانی کالیمبای شیشه‌ای را به شما توصیه می‌کنیم که تجربه نوازندگی با کالیمبای چوبی را داشته باشید.

اگر تصمیم دارید نوازندگی ساز کالیمبا را ادامه دهید؛ انتخاب این که کدام نوع ساز برای شما بهتر است، به ترجیحات شخصی شما باز می‌گردد.

نمونه ویدئو و آثار صوتی و تصویری از کالیمبا

آگهی های مرتبط با ساز کالیمبا

کالیمبا جکو مدل mcb
2
منقضی شد !

کالیمبا جکو مدل mcb

قیمت : 1,500,000 تومان
1 ماه قبل / تهران ، تهران

کالیمبا جکو کاملا نو اصلا استفاده نشده.جنسش چوبیه،دارای چکش برای کوک کردن ساز ،دفترچه آموزش،برچسب برای نشانه گذاری،کیف اصلی برای حمل ساز و کیف یدکی.با […]

کالیمبا
2
منقضی شد !

کالیمبا

قیمت : 1,250,000 تومان
7 ماه قبل / تهران ، تهران

کالیمبا اصل باکیفیت وارداتی اقلام همراه کامل نت ها حک شده بدون نیاز به برچسب نت تیغه های اخر عالی صدا میدن تهران سلیمانی

کالیمبا چوبی حفره دار k17mbr از برند جکو
5
منقضی شد !

کالیمبا چوبی حفره دار k17mbr از برند جکو

قیمت : 1,200,000 تومان
1 سال قبل / البرز ، کرج

کالیمبا چوبی نو و استفاده نشده و کاملا سالم(هدیه تولد بوده) k17mbr برند جکو حفره دار (آکوستیک) جنس چوب ماهگون اقلام همراه: _هاردکیس ضد آب […]

جعبه کالیمبا
3
منقضی شد !

جعبه کالیمبا

قیمت : 150,000 تومان
2 سال قبل / تهران ، تهران

جعبه کالیمبا ارسال به سراسر ایران خرید حضوری و غیر حضوری (برای تعداد بالا نیز سفارش پذیرفته می شود)