انواع پیانو آکوستیک

انواع پیانو آکوستیک

آشنایی با پیانو

پیانو مشهورترین ساز صفحه کلیددار در دنیاست،صدای این ساز در اثر برخورد چکش‌هایی با سیم‌های فلزی آن در داخل جعبه چوبی تولید می‌شود. این چکش‌ها در اثر فشرده شدن کلیدها (کلاویه‌ها) به حرکت در می‌آیند.

سیم‌های ساز به صفحه‌ای موسوم به «صفحهٔ صدا» متصل شده‌اند که نقش تقویت‌کنندهٔ صدای آن‌ها را دارد.به طور کلی پیانو از ۸ اکتاو تشکیل شده.

این ساز بالاترین دامنه صوتی را در بین ساز های معمول (به جز ارگ کلیسا) دارد، به طوریکه در شکل فعلی‌اش به‌طور معمول هشت اکتاو دارد و قادر به تولید فرکانس هایی از حدود ۲۷ تا ۴۱۸۶ هرتز می‌باشد،

 در حالی که در مقام مقایسه ساز ویولن تنها قادر به تولید حدود پنج اکتاو و بهترین خواننده‌ها تنها قادر به خواندن حدود سه اکتاو هستند.

نحوه صدادهی پیانو

چکش‌های واسطهٔ مجموعه‌ای از اهرم‌های ظریف به کلیدهای پیانو متصل می‌شوند.

 به مجموعهٔ این اهرم‌ها و چکش‌ها عملگر یا پیانو گفته می‌شود. وظیفهٔ این مجوعه افزایش شتاب چکش‌ها در برخورد به سیم‌ها، و کنترل عکس‌العمل بازگشتی آن‌ها پس از برخورد به سیم است.

معمولاً سرِ چکش‌ها توسط لایه‌ای از نمد یا الیاف مشابه طبیعی یا مصنوعی پوشانده می‌شود تا کیفیت صدای پیانو را بهبود ببخشد. کیفیت صدای پیانو متأثر از عوامل دیگری نظیر کیفیت صفحهٔ صدا و غیره نیز هست.

کلید های پیانو

۷ کلید (کلاویه) سفید در هر اکتاو پیانو برای ۷ نت دو، ر، می، فا، سل، لا، سی، وجود دارد. علاوه بر این کلیدهای سفید کلیدهای سیاه‌رنگی هم بین بعضی از کلیدهای سفید وجود دارد.

بین کلیدهای سفیدرنگ می و فا و نیز بین کلیدهای سفیدرنگ سی و دو کلید سیاه‌رنگ وجود ندارد.

هر کلید سیاه‌رنگ در این ساز در حکم نت دیز برای نت مربوط به کلید سفیدرنگ سمت چپ آن (یعنی آن کلید سیاه در سمت راست آن کلید سفید قرار دارد)

و در حکم نت بمل برای نت مربوط به کلید سفیدرنگ سمت راست آن (یعنی آن کلید سیاه در سمت چپ آن کلید سفید قرار دارد) است.

نمونه ویدئو و آثار صوتی و تصویری از پیانو

آگهی های مرتبط با ساز پیانو

پیانو آکوستیک کینگزبرگ 122
4

پیانو آکوستیک کینگزبرگ 122

قیمت : 200,000,000 تومان
1 هفته قبل / کرمان ، کرمان

پیانوی کینگزبرگ ۱۲۲ رنگ ماهگونی بسیار خوش صدا، تمیز و کم کارکرد. کاملاً نو و بی نقص است.

پیانو آکوستیک یاماها W102
3
منقضی شد !

پیانو آکوستیک یاماها W102

قیمت : 345,000,000 تومان
3 هفته قبل / تهران ، تهران

رنگ فندوقی ساخت ژاپن سریال W235_81_20 مدل W102 سفارش آمریکا ساخت ژاپن