نوازندگان معروف ماندولین

نوازندگان معروف ماندولین

معرفی اونیک

اونیک خواننده، آهنگساز و از نوازندگان ماندولین ارمنی‌تبار اهل ایران بود.

اونیک گاهگاهی آهنگ‌های رشید بهبودوف را می‌زد و می‌خواند. واقعاً پنجه‌هایش طلایی بود با اینکه نت نمی‌دانست با شنیدن فقط یکبار ترانه رو می‌نواخت. استعداد خوبی داشت. خودش آهنگسازی می‌کرد و هم به دیگران می‌داد خودش هم می‌خواند. آهنگ «غم اومده خونه من، انگشتو بر در می زنه» اونیک ساخته بود و داریوش اجرا کرد.

اونیک یکی از اعضای «گروه موسیقی شش و هشت» بود که توسط پرویز مقصدی تشکیل شده بود سایر اعضای گروه عبارت بودند از ماسیس، داریوش، ناصر صبوری، کیوان، افشین، نلی، ویلسون و دینامیک.

فعالیت های هنری اونیک

یکی از نخستین ترانه‌های این گروه که پخش آن در ابتدای تابستان ۱۳۵۰ بسیار با اقبال عمومی مواجه شد ترانه «می تونی مشت منو وا بکنی» با صدای «اونیک» بود.

 «اونیک» به جز خوانندگی نوازنده ماندولین ارکستر هم به‌شمار می‌آمد.

وی یک کتابفروشی ابتدای خیابان قوام‌السلطنه داشت که با برادرش شریک بود. خانه اش هم نزدیک پارک ساعی بود و با مادرش زندگی می‌کرد. تا آخر عمر هم ازدواج نکرد. ناراحتی قلبی داشت و چند سال پیش از مرگش، قلبش را عمل کرده بود. اونیک در اثر سکته قلبی درگذشت.


دیوید گریزمن

دیوید گریزمن زادهٔ ۲۳ مارس ۱۹۴۵) مشهور به داوگ (Dawg) از نوازندگان ماندولین‌ بلوگرس و نیوگرس، و آهنگساز موسیقی آکوستیک اهل ایالات متحده آمریکا است.

پدرش یک ترامبونیست حرفه ای بود که از هفت سالگی به او پیانو می داد. در نوجوانی او پیانو ، ماندولین و ساکسیفون می نواخت.

فعالیت های گریزمن

او سال ۱۹۷۵ کوئینتت دیوید گریزمن را با همراهی تونی رایس، مارک اکانر، مایک مارشال و دارول انگر تشکیل داد و با تلفیق انواع سبکها، از موسیقی بلوگرس بیل مونرو گرفته تا موسیقی سوئینگ جنگو راینهارت، به سبکی نخبه‌گرا در موسیقی آکوستیک دست یافت.


سلدا باقجان

سلدا باقجان (Selda Bağcan) خواننده ترانه پرداز، موسیقی دان، تهیه کننده موسیقی و از نوازندگان ماندولین اهل ترکیه بود. وی از سال ۱۹۷۱ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است.

زندگی

باقجان در سال ۱۹۴۸ در یکی از شهرهای غربی ترکیه به نام موغله به دنیا آمد. پدرش دامپزشک از ترکان مقدونیه بود و مادرش معلم تاتارهای کریمه بود. او دو برادر بزرگ تر به نام سواس و سزر داشت و برادر کوچک تری به نام سرتر که در زمان دو سالگی سلدا به دنیا آمد.

 این خانواده مدت کوتاهی پس از تولد سرتر به وان نقل مکان کردند و در سلدا بیشتر دوران کودکی خود را در آنجا سپری کرد.

زندگی هنری سلدا باقجان

 پدرش سلیم، علاقه مند به موسیقی بود فلوت و ساکسوفون می نواخت، او همه فرزندانش را تشویق کرد که از سنین بسیار پایین شروع به نواختن آلات موسیقی کنند.

 سلدا وقتی پنج ساله بود شروع به نواختن ماندولین کرد. خانواده بسیاری از شب ها را با موسیقی و تحت هدایت و آموزش سلیم سپری می کرد. پس از مرگ غیرمنتظره ای پدر بر اثر حصبه در سال ۱۹۵۷، بقیه خانواده به آنکارا نقل مکان کردند تا به محل زندگی خاله سلدا نزدیک شوند. سلدا به نواختن گیتار ادامه داد.