مضراب سنتور حرفه ای

مضراب سنتور حرفه ای

مضراب چیست

زخمه یا مِضراب، ابزاری است که برای تولید صدا از سازهای زهی استفاده می‌شود. جنس آن در سازها متفاوت است: فلز، شاخ حیوانات، چوب، پلاستیک و گاهی از پر مرغ است.در این مقاله با مضراب سنتور بیشتر آشنا می شویم.

برای نواختن سنتور از دو وسیله چوبی استفاده میشود که به قسمت های آن:

1.حلقه (که انگشت سبابه در آن قرا میگیرد)

2.ساقه         

3.سر که روی سیم ها زخمه میزند گفته میشود.

مضراب ها دو نوع اند سر پهن و سر باریک و سر را هم به دو شکل لخت و یا با نمد استفاده میکنند.

آشنایی با متریال مضراب سنتور

تمامی مضراب ها از متریال چوب ساخته شده است و برای ساخت مضراب سنتور از چوب های درخت ازگیل ، گردو، عناب، گلابی و شمشاد استفاده می شود.

در خرید مضراب سنتور به بافت چوب توجه داشته باشید چون هر چه بافت چوب بیشتر باشد مضراب ظریف تر ساخته میشود و دارای مقاومت بیشتری میباشد و زمان نوازندگی تاب نمیگیرد و مقاوم است.

نکات مهم برای خرید مضراب سنتور

در خرید مضراب بسیاری از نکات سلیقه ای میباشد همانطور که میدانید مضراب دارای نمد میباشد و در زمان نوازندگی این نمد است که با تار های سنتور برخورد میکند و صدا را تولید میکند.

بسیاری از نوازندگان از نمد در مضراب استفاده نمیکنند.

نداشتن نمد باعث افزایش قدرت صدای ساز می شود در حالی که نمد باعث تولید صدایی زیبا و دلنشین یا به قول معروف صدای مخملی تولید میکند.

شما باید از مضراب هایی استفاده کنید که از نظر ابعاد و اندازه، ابعاد قانونی داشته باشند. برای مثال طول مضراب بین 23 تا 25 سانتی متر است که اگر از مضرابی با طول بیشتر استفاده کنید کنترل آن در زمان نوازندگی سخت و باعث لرزش دست شما میشود.