سینتی سایزر چیست و چه کاربردی در موسیقی دارد

سینتی سایزر چیست و چه کاربردی در موسیقی دارد

سینتی سایزر چیست

ابزار الکترونیکی است که قادر به تولید انواع مختلف صدا و ترکیب سیگنال‌های با فرکانس متفاوت است. سینتی سایزر به جای تولید صدای مستقیم طبیعی سیگنال‌های الکتریکی می‌سازد که می‌تواند از داخل بلندگو یا هدفون پخش شود.

این دستگاه قادر صدای های مختلف الکترونیکی را با زیر و بمی های مختلف تولید کند.که بسته به کاری که با خروجی آن داریم می تواند متفاوت باشد.

همچنین قادر است صدای مختلف انواع ساز های موسیقی و همچنین صداهایی شبیه به صدای انسان و یا حتی صداهایی که شاید اصلا هیج مشابهی ندارند را تولید و اجرا نماید.

سینتی سایزر از طریق تولید صداهای الکترونیکی و گاهی ترکیب و یا ادغام آن ها ، قادر است صداهایی تولید کند که شاید گاهی خیالی بوده و همانطور که گفتیم شاید هیچ مشابهی نداشته باشد.

شکل سینتی سایزر ها می تواند متفاوت باشد که معمولا با ابزاری شبیه به کلاویه های پیانو قادر است صدا های مختلف را تولید نماید البته الزاما اینگونه نیست.

می توان این دستگاه را یک ساز الکترونیکی کاملا تخصصی دانست .که با تکنولوژی قادر است صداهایی را که با سازها تولید می شود، در غالب یک ساز به ما بدهد که بسیار می تواند مورد استفاده موسیقی دانان یا کارهایی که با صدا سروکار دارد قرار بگیرد.

این دستگاه خواسته های همه را به بهترین شکل مرتفع گرداند. از این حیث شاید هیچ سازی را با این قابلیت و با خروجی به این شکل نداشته باشیم.

انواع سینی سایزر

_آنالوگ

یک سینتی سایزر آنالوگ مدارهای توسط ولتاژ کنترل شونده را ترکیب می کند (مانند اوسیلاتورها، فیلترها، و امپلی فایرها) تا صداها را ساخته و شکل دهند. مقدار ولتاژ معمولاً بطور مستقیم به Pitch شکل موج مرتبط است و ولتاژ بیشتر به معنای Pitch بالاتر است.

_دیجیتال

در نوع دیجیتال، جریان سیگنال دیجیتال است. توصیف دودویی از سیگنال – یک رشته از صفر و یک – از یک الگوریتم به الگوریتم دیگر متصل می شود.

_آنالوگ هیبریدی و دیجیتال

بعضی از سینتی سایزرها, امپلیفایر و اوسیلاتورهاى دیجیتال دارند .که سیگنال هایی را تولید می کنند که به فیلترهای آنالوگ فرستاده می شوند. مزیت اصلی این طراحی این است که اوسیلاتورهای دیجیتال هیچوقت از Pitch خارج نمی شوند.مشکلی که اوسیلاتورهای آنالوگ اغلب با آن روبرو هستند.

_آنالوگ مجازی

یک سینتی سایزر آنالوگ مجازی یک سینتی سایزر دیجیتال است که معماری و ویژگی های یک سینتی سایزر آنالوگ را دارد، و رفتار و عملکرد اوسیلاتورها، فیلترها، و ماژول های دیگر که شما در یک سینت آنالوگ به آنها دسترسی دارید با الگوریتم های کامپیوترى شبیه سازی می شوند.
در نوع آنالوگ مجازی چند مزیت دیگر نیز نسبت به مدل های آنالوگ دارند:

 آنها کاملاً قابل برنامه ریزی هستند.می توانند کاملاً اتوماسیون شوند (می توانید حرکت ناب ها و فیدرها را ضبط و پخش نمایید)، و اغلب چند Timbral هستند (می توانید صداهایی متفاوت را بطور همزمان در کانال های متفاوت بنوازید). جنبه هایی مانند پلی فونی (توانایی نواختن چند نت) و حساسیت شدت ضربه در اکثر سینتی سایزرهای آنالوگ مجازی وجود دارند. اما در تعداد بسیار کمی سینت آنالوگ یافت می شوند.

نمونه ویدئو و دانلود صدای ساز ترمین