اکارینا یک ساز باستانی

اکارینا یک ساز باستانی

اکارینا چیست

اکارینا چیست ؟ یک ساز باستانی بادی است که از جنس سفال، چینی و سرامیک ساخته می شود. شنیدن صدای رمزآلود و رویایی اکارینا، انسان را به یاد جنگل های مه آلود در هنگام طلوع خورشید می اندازد. این ساز کوچک و دوست داشتنی از پیشینه تاریخی بسیار طولانی برخوردار است.

تاریخچه اکارینا

در سال 1853 میلادی مرد ایتالیایی به اسم جوزپه دوناتی ( Giuseppe Donati) که در کارگاه آجرسازی خودش مشغول به کار بود با دیدن فلوت های ساده و چند نتی که بومیان به همراه خودش به آن مناطق آورده بودند، ایده ای به ذهنش رسید و طراحی جدیدی با گستردگی صدایی بیشتر رو برای آنها در نظر گرفت و ساز هاییرا که طراحی کرده بود، در همان کوره ی آجرسازی خودش قرار میداد.بخاطر شبیه بودن خروجی‌ کار به سر غاز، دوناتی سازهای خودش را اکارینا به معنای “غاز کوچک” نامید.

نحوه نواختن اکارینا

تمامي اوكاريناها به روشي مشابه كار مي‌كنند: نوازنده هوا را از طريق يك دهانه وارد اوكارينا مي‌كند، هوا به لبه ساز برخورد مي‌كند و صدا توليد می‌شود، هوا در داخل اوكارينا مرتعش مي‌شود و با پوشاندن سوراخ‌ها زير و بم صدا را كاهش مي‌دهد و در همین حین با برداشتن انگشتان صدا را بالا مي‌برد.

 هوا در داخل مسير هوا رانده مي‌شود و سپس هوا به فيپل برخورد مي‌كند و سبب ارتعاش مي‌شود.

ارتعاشات در داخل اوكارينا طنين انداز مي‌شوند. سوراخ‌ها توسط انگشت‌ها پوشانده مي‌شوند يا برداشته مي‌شوند تا پيچ را بالا يا پائين مي‌برند.

رنج صوتی اکارینا

در حال حاضر نمونه های اکارینا که برای نوازندگی مورد استفاده قرار می گیرند، همان الگوی ایتالیایی جوزپه دوناتی را دارند. 

این اکاریناها از 12 حفره صوتی تشکیل شده اند که گستره صوتی حدود 1.5 اکتاو (یک اکتاو و پنج نت) را در اختیار نوازنده قرار می دهد که البته فواصل کروماتیک را نیز شامل می شود.

اکارینا در رنج های صوتی مختلفی از جمله Bass، Tenor/Alto و Soprano ساخته می شود که معول ترین آن رنج صوتی Tenor/Alto است.

نمونه ویدئو و دانلود صدای اکارینا