معرفی ساز آکاردئون

معرفی ساز آکاردئون

آشنایی با آکاردئون

آکاردئون نوعی ساز دارای شستی با بدنه‌ای چین‌دار که هنگام نواختن با فشار دست، بازوبسته می‌شود و دکمه‌های آن را با انگشت فشار می‌دهند؛آکوردئون یک ساز بادی شستی‌دار با سطح مورب متحرک در دو طرف و بدنه فانوسی است.

 آکاردئون یک ابزار موسیقی قابل حمل است که بدنه‌اش از یک کیس با کلیدهایی شبیه کلیدهای پیانو در دو طرف و یک کیس باس که این دو قسمت مجزا را به هم وصل می‌کند، تشکیل می‌شود. شیوه استفاده از این ساز  بدین صورت است که نوازنده آن را بین دو دست خود می‌گیرد و با باز و بسته کردن ساز آن را می‌نوازد. 

در آکاردئون جریان هواست که تولید صدا می‌کند، بدین صورت که زبانه‌هایی فلزی به نام رییدز (reads) هنگام عبور جریان هوا شروع به ارتعاش می‌کنند و صدا تولید می‌شود.جریان هوایی که از پالت‌ها عبور می‌کند، توسط یک کیبورد مدیریت می‌شود.

انواع آکاردئون

آکاردئون تک کنشی:  برای طیف وسیعی از بیش از دو اکتاو 10 دکمه و معمولا برای دست چپ دو کلید کافی است؛ یکی برای نت باس و دیگری برای یک آکورد. این نوع آکاردئون‌ها در اتریش و سوئیس با اضافه کردن یک ردیف دوم از دکمه‌های سه گانه توسعه یافتند.

در مدل‌های مختلف بعدی نیز برای اجرای نیم پرده و نت‌های باس اضافی و آکورد، ردیف‌هایی از دکمه افزوده شد.

آکاردئون دو کنشی : زبانه‌های هر دو قسمت برای نت‌های مشابه تنظیم شدند. آکاردئون پیانو جزء این نوع است که برای دست راست هم یک صفحه کلید به سبک پیانو دارد. 

ساختار  آکاردئون

_بلو

_بدنه

_مکانیسم پالت

_بخش های متغیر

_سیستم های دستی راست دست

_سیستم های دستی چپ دست

_سوییچ ها و رنک های رید

_تیپ  های کرومیک و پیانو

_استرپ ها

اجزای تشکیل دهنده‌ی ساختمان آکاردئون

بخش‌های ثابت

بخش‌های ثابت آن شامل موارد زیر است:

بلو / Bellow: بخش بارز آکاردئون است که یک صفحه‌ی پیچ دار بوده و نقش اصلی و اساسی در تولید صدا را دارد. این قسمت در میان دست‌های نوازنده قرار می‌گیرد و با حرکت دادن آن و تغییر فشار هوا صدای مورد نظرش را تولید می‌کند.

بدنه: دو جعبه‌ی چوبی به کمک بلو به یکدیگر متصل می‌شوند و بدنه ساز را تشکیل می‌دهند. بدنه‌ها برای قرار گیری دکمه‌های دست راست و چپ تعبیه می‌شوند. همچنین دارای پنجره‌های مشبکی برای تسهیل حرکت هوا به داخل و خارج ساز هستند. معمولا پنجره‌ای که سمت راست تعبیه می‌شود بزرگتر است.

مکانیسم پالت: عملکرد پالت مانند آیروفون‌ها از طریق هوا است.

بخش‌های متغیر

سیستم‌های دستی راست دست

سیستم‌های دستی چپ دست

سوئیچ‌ها و رنک‌های رید

تیپ‌های کرومیک و پیانو

استرپ‌ها

نمونه ویدئو و آثار صوتی و تصویری از آکاردئون

آگهی های مرتبط با ساز آکاردئون

قارمون (آذربایجانی)
1
منقضی شد !

قارمون (آذربایجانی)

قیمت : 6,500,000 تومان
2 سال قبل / آذربایجان شرقی ، اهر

قارمون آذری کارزان قارمون آذری کازان با گریف اصلاح شده(استاندارد باکو) کوک دقیق صدای اصلاح شده بعد از اصلاح گریف نواخته نشده هست وکاملا فابریک […]